Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Box dla diabetyków Multisub

Boxy subskrypcyjne stały się ostatnio bardzo popularne i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie przebierając w najróżniejszych typach - od kosmetycznych przez gadżeciarskie po spożywcze. Wybrany box otrzymujemy co miesiąc (można wybrać subskrypcję na 3 miesiące, na pół roku, na rok lub po prostu zamówić jednorazowo - oferta jest zależna od wybranej firmy), a to co zawiera w środku jest zawsze niespodzianką. Zwykle na stronach prezentowana jest zawartość poprzednich boxów tak by osoba zainteresowana mogła się zorientować jakiego rodzaju produkty może otrzymać.


Ostatnio testowałam box z produktami dla diabetyków Multisub. Chciałam sprawdzić na przykładzie jednej z ofert, co zawierają boxy dla diabetyków - czy są bezpieczne i zdrowe?



Box składa się z produktów spożywczych, głównie ze słodyczy i przekąsek przeznaczonych właśnie dla osób z cukrzycą. Oto co znalazłam w moim boxie:

Jaglane ciastka żurawinowe bez dodatku cukru Irenki to przekąska na bazie zdrowej mąki z kaszy jaglanej. Każde ciastko jest dosłownie nafaszerowane dodatkiem, którym w tym wypadku jest suszona żurawina (należy wziąć pod uwagę występujące w niej naturalne cukry!). W smaku oczywiście dominuje jaglanka (z lekką goryczką na końcu), która fajnie komponuje się z owocami. Jest również dostępna wersja z daktylami.



Krem czekoladowy ze stewią Torras z dodatkiem orzechów laskowych jest przepyszny, ma kremową konsystencję, a stewia bardzo dobrze komponuje się smakowo z mleczną czekoladą. Produkt jest objęty patronatem akcji WOŚP "Policz się z cukrzycą".



Czekolada gorzka Torras ze stewią z dodatkiem owoców leśnych okazała się bardzo dobra, mimo że zazwyczaj (przynajmniej dla mnie) gorzka czekolada ze stewią nie smakuje jakoś fenomenalnie, raczej ma dziwny posmak. Myślę, że owoce leśne urozmaiciły kompozycję smaków - jest ich sporo w tabliczce :) Produkt jest objęty patronatem akcji WOŚP "Policz się z cukrzycą".




Dżem z czarnej porzeczki Boifan (dawna firma Biofan) również mi zasmakował. Podoba mi się, że dżem zawiera kawałki owoców i jest bardzo aromatyczny. Należy pamiętać, że jeżeli już jemy produkt słodzony fruktozą (co nie jest do końca polecane) to musimy koniecznie zjeść go w towarzystwie błonnika (jak widzicie wzięłam wysokobłonnikowe krążki ryżowe). Produkt jest objęty patronatem akcji WOŚP "Policz się z cukrzycą".



Baton Boifan (dawna firma Biofan) z orzechami laskowymi w mlecznej czekoladzie również był słodzony fruktozą, która nie jest najlepszą alternatywą cukru i nie powinno się jej spożywać za dużo (no chyba, że w owockach gdzie naturalnie występuje również błonnik), ale muszę przyznać, że dobrze zgrywa się smakowo z czekoladą.



Otrębusie bez dodatku cukru z serii produktów Dobra Kaloria to ciastka z wysoką zawartością błonnika, magnezu i żelaza. Zawierają naturalnie występujące cukry i substancję słodzącą cyklaminian sodu (nie powinno się go spożywać w za dużych ilościach). W składzie oprócz otrębów (jak sama nazwa wskazuje ;)) są również m.in. jogurt i nasiona sezamu, co sprawia, że smak ciasteczek jest bardzo oryginalny :) Polecam zjeść z dodatkami np. z jogurtem.



Gryka do chrupania (również z serii Dobra Kaloria) to produkt, który można zjeść na różne sposoby - może być dodatkiem do mleka, do sałatki, a nawet do zupy. Ja postanowiłam po prostu ją sobie pochrupać jako przekąskę. Gryka ma bardzo specyficzny smak, coś pomiędzy kaszą gryczaną a ryżem.



Cukierki bez cukru Polar są klasycznymi karmelkami o lodowym smaku. Są słodzone sorbitolem (uwaga - ulega przemianom do fruktozy w wątrobie, więc nie można spożywać go za dużo). Dobra alternatywa dla gumy do żucia bez cukru :)



Produktem, którego bym zdecydowanie nie poleciła z boxa jest sukraloza. Nie znałam tego słodzika, więc postanowiłam o nim trochę poczytać zanim w ogóle go spróbuję. Niestety okazało się, że jest bardzo szkodliwy dla organizmu, ponieważ rozkłada się na toksyczne związki po spożyciu, które m.in. uszkadzają ścianki jelita. Jak się domyślacie nie testowałam tego produktu.


Box oceniam pozytywnie (jedyna wpadka to sukraloza), oczywiście są to produkty o specyficznych smakach, do których trzeba się przyzwyczaić jeżeli wcześniej nie próbowaliście tego typu przekąsek. Należy również pamiętać, że nadmierne spożycie produktów ze różnymi substancjami słodzącymi może mieć efekt przeczyszczający, dlatego powinny to być przekąski jedzone raz na jakiś czas, nie codziennie. Ja osobiście rzadko sięgam po takie produkty.

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte