#blogocukrzycy #bluesugarcube

Ferie zimowe z cukrzycą

2/07/2016Weronika BlueSugarCube


Ferie zimowe to nie tylko czas wolny od szkoły i obowiązków, ale również duża zmiana w trybie naszego dnia - zwłaszcza jeżeli wyjeżdżacie na narty czy snowboard :) Jako wieloletnia narciarka mam dla Was kilka przydatnych wskazówek :)

Zabawa na stoku to duży wysiłek fizyczny (zazwyczaj całodniowy) o zmiennej intensywności (zjazdy z górki - przejazd krzesełkami/orczykiem - przerwa na jedzenie itd.). Każda osoba chora na cukrzycę powinna się odpowiednio przygotować aby zimowy wypoczynek był udany. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie - jaki charakter będzie miał nasz wyjazd ? Czy będzie to niekończące się pozytywne szaleństwo na stoku czy raczej leniwe zjazdy od jednej chatki dla turystów do drugiej ;)

Zwiększ kontrolę poziomu cukru we krwi

Podczas każdego wysiłku fizycznego trzeba częściej niż zwykle wykonywać pomiar glikemii, a przy okazji robić regularne przerwy - pozwoli to zabezpieczyć się przed niespodziewaną hipoglikemią. Niska temperatura może zaburzyć nasze rozpoznanie niskiego poziomu cukru. Unikajmy robienia badania na zewnątrz, otoczenie powinno mieć temperaturę pokojową - zarówno ze względu na glukometr, jak i zmarznięte opuszki. Warto zaopatrzyć się w żel do dezynfekcji czy mokre chusteczki gdyby nie było możliwości/czasu na umycie rąk (potem trzeba dokładnie osuszyć ręce, ponieważ środek w żelu czy chusteczce może mieć wpływ na wynik). Można też po prostu zmoczyć lekko wodą zwykłą chusteczkę.

Dostosuj dawki insuliny

Nasz organizm bardzo dobrze wykorzystuję insulinę w trakcie uprawiania przez nas sportu, do tego niska temperatura wymaga od niego spożytkowania większej ilości energii by się rozgrzać. Dlatego należy pomyśleć o obniżeniu dawek insuliny na czas aktywnych ferii (najlepiej skonsultować te zmiany ze swoim diabetologiem). Pompiarze mogą zmienić ustawienia w bazie (baza tymczasowa), a diabetycy na penach po prostu podać mniejszą dawkę insuliny długodziałającej.

Zawsze miej przy sobie "pakiet awaryjny"

Nie ma nic gorszego dla diabetyka na pompie niż zerwane wkłucie w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego na wszelki wypadek podczas dnia na nartach/snowboardzie dobrze mieć przy sobie pena z insuliną krótkodziałającą. Jeżeli stok jest daleko od naszego miejsca pobytu (np. hostelu) możemy również zabrać ze sobą zestaw do zmiany wkłucia. Dla wszystkich diabetyków niezbędny dla bezpieczeństwa będzie również glukagon (glukagen).

Noś glukozę i małą przekąskę

Trasy narciarskie potrafią być nie tylko malownicze, ale przede wszystkim bardzo długie i często wyczerpujące, dlatego glukoza w postaci żelu czy tabletek powinna nam towarzyszyć przy każdym wyjściu na stok! W razie niespodziewanej hipoglikemii glukoza szybko się wchłonie, a coś do przegryzienia (z WW i WBT) "przytrzyma" nam wynik do czasu dotarcia w miejsce odpoczynku.

Zaplanuj posiłki

Przed wyruszeniem na stok warto wcześniej rozejrzeć się za miejscami gdzie można zjeść posiłek po naszym sportowym dniu. Wybierajmy potrawy bogate w WW i WBT, ponieważ tendencja do hipoglikemii może utrzymywać się jeszcze w nocy (ewentualnie można zrezygnować z bolusa przedłużonego w przypadku osób na pompie - jeżeli będzie to korzystniejsze od zmiany bazy). A przede wszystkim trzeba zacząć od zdrowego, obfitego śniadania :)

Zadbaj o osprzęt i swoją skórę

Glukometr, pompa insulinowa i pen (oraz glukagon) są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Glukometr może wyświetlić fałszywy wynik lub w ogóle nie zadziałać (poinformuje nas o tym ikonką termometru). W przypadku pompy i penów niestety nie mamy wyświetlanych powiadomień o zimnie, więc musimy być bardzo czujni. Wszystkie elementy osprzętu należy umieścić w wewnętrznych kieszeniach, blisko ciała (nie w bezpośrednim kontakcie ze skórą - urządzenie może zaparować i w konsekwencji dostanie się do niego woda w postaci potu i zniszczy urządzenie) lub w etui na pompę insulinową na pasku pod ubraniem. Nie korzystajmy z osprzętu na zewnątrz, chyba, że mamy wyjątkową sytuację.

Delikatna skóra diabetyka również jest podatna na minusowe temperatury, więc należy użyć odpowiedniego kremu ochronnego przed wyjściem na zewnątrz. Trzeba zwrócić uwagę także na stopy, które mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji ze względu na cały dzień intensywnej pracy w specyficznych butach (skarpetki nieuciskowe będą cennym nabytkiem).

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i wszystko trzeba skonsultować ze swoim diabetologiem. Mam nadzieję, że Wasze ferie będą udane i bezpiecznie :)

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me