#cukrzyca #diabetyk #cukrzyk #latozcukrzycą #wakacjezcukrzycą #pompainsulinowa #pen #peny

Lato z cukrzycą

7/06/2015Weronika


Nareszcie lato, nareszcie słońce,nareszcie...hipo? Niestety my - diabetycy mamy z upałami problemy. Słyszałam, że u niektórych z Was jest odwrotnie - zamiast częstych hipoglikemii pojawiają się częste hiperglikemie. Abyśmy mogli korzystać ze wszystkich uroków lata warto pamiętać o kilku sprawach (cukrzycowych i niecukrzycowych):

1. Częste pomiary poziomu cukru we krwi
Podczas upałów warto zrobić kilka badań więcej, by nie było żadnych niemiłych niespodzianek, zwłaszcza jeżeli planujemy jakiś wysiłek.


2. Dodatkowy zestaw ratowniczy

Jedna glukoza czy soczek więcej na pewno nam nie zaszkodzą, - jeżeli cierpicie akurat na hipo z powodu upałów - a zdecydowanie mogą pomóc w trudnym spadku.

3. Pen przy pompie 
Dla pompiarzy przydatnym przyjacielem na pewno będzie pen. Po pierwsze przyda się jeżeli Waszym problemem w trakcie gorących dni jest hiper (zastrzyk z pena może szybciej zadziałać). Po drugie kiedy słońce za bardzo dokazuje, to nasze wkłucia (gdy są wyeksponowane) mogą sprawiać problemy - po prostu "zagotować się" i spowodować odparzenia na skórze, a insulina też niespecjalnie będzie dobrze działać.


4. Woda

Chyba o piciu wody nie muszę nikomu przypominać ? ;) 1,5l wody na pewno zapewni dobre nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Polecam również wodę termalną w sprayu dla ochłody.


5. Nakrycie głowy i nakrycie dla wkłucia
Zarówno ochrona naszej głowy jest istotna tak jak i wkłucia dla pompiarzy. Warto pomyśleć o tym by zawsze mieć chustkę/czapkę/kapelusz. Wkłucie też nie może pozostać wyeksponowane - warto przemyśleć gdzie je założyć, a jeżeli nie mamy za dużego wyboru spróbujmy zasłonić je np. chustką.


6. Krem do opalania
Chrońmy naszą skórę ! Ona zawsze potrzebuje zabezpieczenia przed słońcem - nie dajmy się namówić na opalanie bez odpowiedniego kremu.


7. Opakowanie chłodzące dla pompy i penów
Jeżeli wybieramy się np. na wypad nad wodę można pomyśleć nad zaopatrzeniem się w przenośną "lodówkę", a mianowicie opakowanie chłodzące. Zwykle są małe i poręczne - bez trudu zmieszczą się do torby, a nasz osprzęt będzie bezpieczny przed upałem.


Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie