#cukrzyca #diabetyk #hiper #hiperglikemia #cukrzyk #bluesugarcube #cukrzycablog #blogcukrzyca #pompa

Cytryna uratuje Ci życie ! Co robić na trudne Hiper ?

7/03/2014BlueSugarCube

Wyniki nie zawsze są genialne, wszystkim diabetykom zdarzają się hiperglikemie w różnym stopniu, każdy odczuwa je inaczej, każdy sobie z nimi jakoś radzi. Czasem jest trudniejsza sytuacja gdy pojawiają się wręcz objawy lekkiego zakwaszenia (obawa przed kwasicą ketonową !) np. z powodu zepsutego wkłucia przez kilka godzin, czy zapominalstwa przy podaniu insuliny etc. Postanowiłam napisać listę rzeczy, które zazwyczaj robię gdy trafi mi się jakaś pechowa sytuacja z hiper. Jak wiecie mam pompę, więc będzie kilka rzeczy pod tym kątem.
Oto rzeczy, które powinniśmy zrobić (polecam ja ;)):

- podać pierwszą dawkę insuliny penem jeżeli jesteśmy na pompie, żeby insulina pewnie zadziałała i zresztą trochę szybciej (jest zresztą możliwa awaria wkłucia).

- wypić około litra wody z cytryną (najlepiej zjeść całą cytrynę - pomaga pozbyć się ketonów).

- sprawdzić ketony w moczu.

- sprawdzać wynik NIE co dziesięć minut, tylko odczekać conajmniej godzinę, półtorej między pomiarami.

- nie wykonywać wysiłku fizycznego 

 - jeżeli mamy pompę to sprawdzamy wkłucie np. przypominamy sobie czy nie ma już za dużo dni, czy nie było ostatnio jakiegoś problemu albo urazu w tym miejscu - gdy podejrzewamy, że jest to wina wkłucia lub innego elementu zestawu infuzyjnego, wymieniamy cały zestaw, zwłaszcza gdy w zbiorniczku jest mało insuliny to wtedy nie ma dużej straty, najważniejsze by szybko opanować sytuację.

Może być tak, że zacznie nas boleć żołądek czy głowa, więc miejmy pod ręką jakieś tabletki - warto zwrócić uwagę na to jak źle się czujemy i czy nie jest to już stan kwasicy ketonowej, którą powinno się opanować pod okiem lekarza (suchość w ustach, wymioty, apatia, senność, ból głowy - wszystko w nasilonej formie).

Cała akcja może zająć trochę czasu, ale jeżeli odpowiednio szybko i dobrze się zareaguje, szczególnie gdy mamy szczęście i wyłapiemy problem wcześniej, wszystko będzie dobrze :)
Jak najmniej takich sytuacji oczywiście ;) A już na pewno żadnej kwasicy ketonowej !

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

2 komentarze | comments

  1. A dlaczego nie można robić wysiłku ja zawsze praktycznie idę na rower czy coś bo wtedy mi szybciej spada więc jestem ciekawa dlaczego nie można?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest pewnie kwestia tego, że jak wykonujesz wysiłek uwalnia się adrenalina i w konsekwencji glukagon z wątroby i podwyższają poziom cukru we krwi. Teoria mówi, że powyżej 250 nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego bezwzględnie. Mnie w sumie zawsze uczono, że jak jest duża hiperglikemia to nie powinno się wykonywać żadnych ćwiczeń etc.

      Usuń

Write me