#blogocukrzycy #cukrzyca

EASD 2019 Barcelona

10/09/2019Weronika BlueSugarCube


We wrześniu miałam przyjemność ponownie uczestniczyć w zjeździe EASD (European Association for the Study of Diabetes) 💙 Co roku w spotkaniu bierze udział ponad 15 000 osób z ponad 130 krajówTym razem wydarzenie odbyło się w centrum targowo-wystawienniczym Fira Barcelona Gran ViaTegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ do Barcelony pojechaliśmy razem z Krzyśkiem :)

EASD to przede wszystkim część naukowa - sympozja, sesje plakatowe, czy prezentacje. Udało mi się wziąć udział w 6 interesujących sympozjach, których podsumowania możecie zobaczyć klikając w linki do mojego Twittera:


Na razie niestety nie widać na horyzoncie leku na cukrzycę typu 1, ale za to pojawia się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają ułatwić naszą codzienność. W strefie wystawienniczej konferencji można było zobaczyć stoiska firm farmaceutycznych, na których prezentowano cukrzycowy osprzęt. Wśród znanych nam już nowości takich jak MiniMed 670G, YpsoPump czy FreeStyle Libre 2 moją uwagę przyciągnęły pompy Kaleido i Smart Peny.


Kaleido na EASD 2019 Źródło: https://twitter.com/HeyKaleido

Zdecydowanie nie można było przejść obojętnie obok stoiska KaleidoPompę Kaleido można nosić jako pompę typu "patch" lub jako standardową pompę insulinową (wymiary 5cm x 3,5cm i 1,2cm grubości; 200 jednostek insuliny). Zestawy infuzyjne są teflonowe (kąt 90 stopni, kaniula 6mm lub 9mm) z drenami o długościach 5cm lub 30cm.Pilot (wymiary 10,7cm x 5cm i 9mm grubości) łączy się z pompą przez Bluetooth Low Energy. Menu jest bardzo proste i intuicyjne, na ekranie głównym widać wszystkie aktulane informacje (aktywna insulina, ostatnia dawka, ostatni poziom glukozy). Do tego minimalistyczny i mało medyczny design, materiały eko-friendly oraz 10 wersji kolorystycznych do wyboru! Magia 🌈 Pompy Kaleido oficjalnie są na razie dostępne tylko w Holandii i UK, ale teoretycznie można ją sobie kupić.


Kaleido na EASD 2019 Źródło: https://twitter.com/HeyKaleido

Wydarzenie prasowe Novo Nordisk Źródło: https://twitter.com/NovoNordiskLive

Wrażenie zrobiły na mnie również Smart Peny od Novo Nordisk (są już dostępne w niektórych krajach). Zostały one zaprezentowane na wydarzeniu prasowym dla twórców internetowych, gdzie później dyskutowaliśmy w małych grupach na temat codziennych wyzwań związanych z cukrzycą. Smart Peny to peny wielokrotnego użytku (5-letnia bateria, nie wymaga dodatkowego ładowania) z wbudowanym NFC, które mogą przesyłać dane na temat podanych dawek insuliny (zapis do 800 dawek) do aplikacji - wystarczy zbliżyć pen do telefonu. Novo Nordisk podejmuje współpracę z RocheDexcomGlooko, Abbott oraz Medtronic by Smart Peny były kompatybilne z ich aplikacjami. Dzięki temu nie ma potrzeby tworzenia dodatkowej aplikacji dedykowanej Smart Penom.Na elektronicznym mini-wyświetlaczu pena możemy zobaczyć informacje na temat ostatnio podanej dawki (ilość i czas podania) oraz ilości aktywnej insuliny ("IOB" - insulin on board). Badanie przeprowadzone w Szwecji pokazuje, że pacjenci (RWD z 94 pacjentów) korzystający ze Smart Penów, mieli glikemię w zakresie o 2 godziny dłużej niż zwykle, ilość opuszczonych dawek insuliny spadła u nich o 43%, oraz doświadczali mniej hipo- i hiperglikemii. To ważne, że innowacje są wprowadzane nie tylko dla użytkowników pomp insulinowych, ale i użytkowników penów!Tydzień EASD to również ciekawe wydarzenia organizowane niezależnie przez mniejsze organizacje i cukrzycową społeczność!💙Miałam przyjemność mówić o kolejnej edycji eUrMOVE Challenge (zapraszam Was do wzięcia udziału!) podczas #docday° To bezpłatne wydarzenie dla internetowej społeczności cukrzycowej - każdy jest mile widziany! W tym roku było wiele ważnych tematów m.in. kampania Life for a Child, kampania #TalkAboutComplications czy The OPEN Project.Nawiązując do The OPEN Project, miałam także okazję wziąć udział w wydarzeniu Hacking Health: Artificial Pancreas Meet-up in Barcelona. Jak się pewnie domyślacie było to spotkanie na temat APS (Artificial Pancreas System - System Sztucznej Trzustki) gdzie pionierzy "zamkniętego obiegu" opowiadali o swojej pracy i doświadczeniach. Wśród prezentująch była dobrze znana cukrzycowej społeczności Dana M. Lewis z USA, która stworzyła OpenAPS. Opowiedziała nam swoją niesamowitą przygodę z "zamkniętym obiegiem" i pokazała jak wyglądały jej wyniki przed i po zostaniu looperem. Jej najnowszą książkę o APS możecie bezpłatnie pobrać tutaj (dostępna tylko w języku angielskim).


EASD to także sport! Razem z Krzyśkiem wzięliśmy udział w 5K@EASD na stadionie olimpijskim na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie. Ponad 1000 osób z 74 krajów przebiegło lub przeszło 5 kilometrów w przepięknej scenerii Parku Olimpijskiego L'AnellaPieniądze uzyskane ze sprzedaży koszulek zostały przekazane na rzecz World Diabetes Foundation, która pomaga osobom z cukrzycą na całym świecie. Od 2014 do 2019 roku udało im się zebrać ponad 59,000  🎽
W piątek konferencja EASD oficjalnie się zakończyła, jednak to nie był koniec mojej cukrzycowej przygody w Barcelonie! Na zaproszenie Novo Nordisk będę brała udział w ciekawym projekcie #diabetesunfiltered i właśnie w Barcelonie odbyło się pierwsze spotkanie uczestników połączone z warsztatami. Na wydarzeniu pojawili się bardzo ciekawi goście - Natalie Nahai, Oren Liebermann i Pixie Turner. Warszaty dotyczyły przede wszystkim tematu psychologii, mediów społecznościoch i odżywiania, bo właśnie na tym będzie się skupiał ten projekt. Więcej szczegółów wkrótce ;)


Jak widzicie był to bardzo internsywny tydzień! Na szczęście udało nam się z Krzyśkiem trochę pozwiedzać Barcelonę. Obowiązkowymi punktami programu były oczywiście Sagrada Familia, Park Güell oraz Plac Hiszpański. Nie obyło się również bez próbowania klasycznych przysmaków (tapas, paella, cava...). Do Barcelony na pewno jeszcze wrócimy, mamy tam jeszcze wiele do zobaczenia i doświadczenia!

Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję uczestniczyć w kolejnych edycjach EASD ✈️ Jest spotkanie przeznaczone przede wszystkim dla lekarzy, badaczy i innych profesjonalistów związanych ze światem medycyny. Wydaje mi się jednak, że zdecydowanie powinno być tam miejsce dla nas - pacjentów z cukrzycą, cukrzycowych działaczy, cukrzycowych twórców internetowych. Nasze osobiste doświadczenie byłoby dla profesjonalistów bardzo cenne, a jednocześnie mielibyśmy więcej wpływu na sprawy, które nas dotyczą.

Weronika BlueSugarCube

Dziękuję International Diabetes Federation oraz Novo Nordisk za umożliwienie mi wzięcia udziału w EASD 2019 w Barcelonie.

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me